Geodeta – pierwszy na budowie
Pierwszą czynnością poprzedzającą rozpoczęcie prac budowlanych związanych z budową budynku jest geodezyjne wytyczenie budynku (wyznaczenie budynku) na działce. Zgodnie z projektem zagospodarowania działki (projektem zagospodarowania terenu) i w oparciu o dane dotyczące granic działek pozyskanych z Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej geodeta dokonuje wyznaczenia budynku na działce.
W zależności od uzgodnień z Inwestorem lub majstrem budowy dokonujemy:
- wyznaczenia punktów załamania budynku (naroży budynku z uwzględnieniem ocieplenia lub bez ocieplenia) – markowanie ich palikami drewnianymi
- wyznaczenia przedłużenia krawędzi ścian budynku na ławach ciesielskich
- wyznaczenia punktów przecięcia osi budynku z markowaniem ich palikami drewnianymi
- wyznaczenia osi budynku na ławach ciesielskich
- wyznaczenia poziomu „0” (zero budynku)
Ile trwa czynność wyznaczenia budynku na działce?
Czas samego wyznaczenia budynku na działce zależny jest od jego skomplikowania, elementów wybranych do wyznaczenia a także sprawności ekipy budowlanej, która przygotowuje ławy ciesielskie – wyznaczenie budynku o niezbyt skomplikowanym kształcie zajmuje od godziny do dwóch.

Jednak cały proces jest znacznie dłuższy i obejmuje m.in:
zgłoszenie pracy geodezyjnej dotyczącej wyznaczenia budynku do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznejnie wymagane od dnia 31 lipca 2020 (Prawo Geodezyjne i Kartograficzne)
- pozyskanie informacji o granicach działek z Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej celem prawidłowego usytuowania budynku na działce
- ustalenie z Majstrem budowy / Inwestorem elementów, które podlegać będą wyznaczeniu
- opracowanie danych do wyznaczenia (obliczenie współrzędnych budynku na działce, opracowanie plików do wyznaczenia)
- opracowanie szkiców tyczenia, obliczenie miar kontrolnych
Wyznaczyliśmy już mnóstwo budynków, jesteśmy doświadczonym zespołem – dlatego możemy być gotowi do wytyczenia Twojego budynku w ciągu 1 dnia od otrzymania niezbędnych dokumentów!
No właśnie – dokumenty i informacje…
Czego potrzebuje geodeta do wyznaczenia budynku?
- uzgodnienia z Majstrem/Kierwonikiem budowy jakie elementy ma wyznaczyć (osie, krawędź budynku bez ocieplenia, krawędź budynku z ociepleniem)
- projekt zagospodarowania działki (projekt zagospodarowania terenu) – czyli mapa do projektu z budynkiem wrysowanym przez Projektanta
- rzut fundamentów
- rzut parteru (rzut przyziemia)
Jakich formalności powinien dokonać Inwestor?
Inwestor posiada projekt budowlany zatwierdzony prawomocną decyzją lub zgłoszenie budowy – no ale to jeszcze nie wszytko. Aby rozpocząć budowę Inwestor powinien mieć wybranego kierownika budowy, z odpowiednimi uprawnieniami, który podejmie się kierowania budową a także musi poinformować Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (PINB) o terminie rozpoczęcia robót budowlanych na działce. Na obecną chwilę PINB należy zawiadomić 1 dzień przed rozpoczęciem robót budowlanych.
Jakie dokumenty otrzymam po wyznaczeniu budynku?
Po wyznaczeniu budynku Inwestor otrzymuje:
- szkic tyczenia budynku opieczętowany przez geodetę
- wpis do dziennika budowy informujący, że wyznaczenia budynku na gruncie dokonał geodeta
Szkic tyczenia i wpis do dziennika budowy to niezbędny początek procesu budowy – elementy te są sprawdzane przy odbiorze budynku lub w czasie ewentualnej kontroli na budowie.

Ile kosztuje wytyczenie budynku na działce?
Cena wyznaczenia budynku na działce zależna jest od jego skomplikowania jak i elementów, które zostaną wskazane do wyznaczenia – każdy projekt wyceniany jest indywidualnie.
W cenę tyczenia zawsze wliczony jest koszt pozyskania dokumentów z Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej, sporządzenie szkicu tyczenia, wpis do dziennika budowy, paliki drewniane oraz dojazd.
Dla klientów, którzy zamówili u nas wcześniej mapę do projektu lub zdecydują się na inwentaryzacje przewidujemy upusty cenowe.
Dlaczego wytyczenie budynku jest ważne?
A może nawet najważniejsze? Po pierwsze – jest prawnie wymagane do rozpoczęcia budowy, dokumentacja z tyczenia oraz wpis do dziennika budowy jest niezbędne do obioru budynku.
Po drugie – budynek musi być wyznaczony zgodnie z projektem zagospodarowania działki, który jest częścią pozwolenia na budowę. Miary od granic określone przez projektanta do posadowienia budynku muszą zostać zachowane, podobnie jak wymiary budynku – jest to kontrolowane przy odbiorze budynku. Jeśli budynek zostanie wyznaczony niezgodnie z projektem, nastąpi zbliżenie do granicy, przekroczenie linii dopuszczalnej zabudowy może skutkować to dodatkowymi kosztami niewspółmiernymi do kosztów wyznaczenia budynku (np. koszt sporządzenia projektu zamiennego, kary z nadzoru budowlanego).