Blog Post

Miasto Białobrzegi i powiat białobrzeski w Street View!

Miasto Białobrzegi i powiat białobrzeski w Street View!

Wirtualny spacer przez powiat białobrzeski!

Pewnie większość z nas korzystało z Google Maps, wyznaczało trasy, szukało firm w pobliżu miejsca zamieszkania – ale czy ktoś z Was używał Street View? Pod koniec kwietnia Google poprzez usługę Street View udostępnił widoki kolejnych miast i miejscowości.  W odsłonie sprzed kilku miesięcy można było obejrzeć m.in obwodnicę białobrzeską i  przejazd przez trasę S7 na terenie powiatu białobrzeskiego. W wyniku kolejnych wycieczek specjalnego samochodu Google w mieście Białobrzegi i sąsiednich miejscowościach powiatu można poznać główne szlaki powiatu – ale o tym za chwilę…

Google Street View – co to takiego i jak to działa?

Najprościej mówiąc Google Street View to widok ulicy – ale nie jest to zwykły widok tylko widok 360 stopni. Dzięki temu przenosząc żółtego ludzika, znajdującego się w panelu powiększania mapy Google (zwanego Pegmanem) nad odpowiednią ulicę przenosimy się do danego miejsca, a widok zmienia się na taki jak byśmy się w tym miejscu znajdowali. Dzięki Street View możemy sprawdzić dane miejsce, do którego chcemy dotrzeć  – widok z poziomu ulicy może okazać się łatwiejszy do zapamiętania niż jej nazwa, numer i opis tego co spotkamy po drodze, itd.

Poprzez przeniesienie żółtego ludzika nad podświetloną ulice przełączmy na widok 360 stopni.
Poprzez przeniesienie żółtego ludzika nad podświetloną ulice przełączmy na widok 360 stopni. Źródło – Google Maps

O tym jak ze zdjęć powstają widoki 360 stopni oraz trochę więcej o pojazdach Googla (i nie tylko) można znaleźć na stronach dotyczących Street View. Zapraszamy na stronę projektu informując, że Street View to również obiekty sportowe, zabytki, interesujące miejsca – nie tylko widok z ulicy.

StreetView w Białobrzegach

Wracamy zatem do Białobrzegów. Lokalizujemy Białobrzegi na mapie Google i uruchamiamy widok Street View. Pozwolimy sobie zacząć od miejsca, w którym mieści się nasze biuro – czyli skrzyżowanie ulicy Krakowskiej i 11-go Listopada – dokładnie ul. Krakowska 68:

Wyświetl większą mapę

Przenosząc Pegmena na obszar mapy pojawiają się na niej niebieskie kwadraciki, a ulice podświetlają się na niebiesko. W miejscu gdzie wyświetlane są kwadraciki możemy obejrzeć tylko zdjęcia (brak wirtualnego widoku) – głównie te wykonane przez użytkowników portalu Panoramio lub dodane do map Google. Należy pamiętać, że niebieski kwadracik wskazuje miejsce,  z którego zostało wykonane zdjęcie. Ulice podświetlające się na niebiesko to znak, że w danym miejscu dostępny jest widok Street View.

Mapę miejsc dostępnych w usłudze Street View możemy znaleźć pod tym adresem. Poprzez Street View w mieście Białobrzegi dostępna jest ulica Krakowska oraz ulica Rzemieślnicza. Większość zdjęć miasta Białobrzegi oraz całego powiatu była wykonana w lipcu 2012 roku. Dzięki temu w wirtualnej przechadzce możemy dostrzec prace rewitalizacyjne przed siedzibą Starostwa białobrzeskiego oraz Urzędu Gminy Białobrzegi – czyli Plac Zygmunta Starego – tu akurat szkoda, że auto Google nie pojawiło się po zakończeniu budowy… Oczywiście w wirtualnej przechadzce nie mogło też zabraknąć mostu białobrzeskiego i widoków w stronę Pilicy. Możemy również oglądać front kościoła od ul. Krakowskiej  – dla ciekawskich – punkt osnowy geodezyjnej tworzony przez wieżę Kościoła posiada numer 806. Dostępny jest również widok starej trasy nr 7 – czyli wyjazd z miasta w stronę Suchej.

Poza granicami miasta – czyli co na wirtualnej mapie powiatu białobrzeskiego?

W zdjęciach panoramicznych, które dostarczył Google pod koniec kwietnia, znajdują się panoramy głównych tras biegnących przez teren powiatu. Jest to oczywiście trasa S7 oraz – tak jak wspominaliśmy wcześniej – ul. Krakowska w Białobrzegach oraz ulica Rzemieślnicza. Można również zwiedzić powiat białobrzeski przemierzając go trasą numer 48 ( trasa Dęblin – Tomaszów Mazowiecki). Na tej trasie brakuje kilku małych odcinków, ale to i tak mały szczegół w odniesieniu do wartości danych udostępnionych przez Google. Poruszając się trasą numer 48 odwiedzimy gminę Stromiec oraz najmniejsze miasto w Polsce – Wyśmierzyce. Wirtualne panoramy możemy oglądać również wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 731 prowadzącej do Warki, gdzie po drodze można zaznajomić się z widokami gminy Promna. Dzięki przejazdowi samochodu Google drogą wojewódzką nr 732 możemy przyjrzeć się również okolicom Starej BłotnicyNiestety w tym etapie zabrakło Radzanowa jak również pozostałych ulic miast Białobrzegi oraz Wyśmierzyce.

Pełna wizualizacja Białobrzegów?

Mamy nadzieję, że tak. Na stronie projektu Street View możemy przeczytać, że samochody z aparatami na dachach po raz kolejny wyruszają w Polskę już na początku maja – może w tej turze uda się spotkać je na terenie powiatu białobrzeskiego jak i na ulicach samego miasta. Takiego zobrazowania o dużym pokryciu doczekało się m.in miasto Grójec – gdzie wirtualny spacer jest dostępny dla prawie każdej ulicy, podobnie jak miasto Radom. Taki wirtualny spacer, to ciekawostka dla tych, którzy chcą zwiedzać nowe miejsca, lubią odkrywać Polskę i nie tylko Polskę. Spacery w 3D są również doskonałą promocją turystyczną dla wizualizowanych miast. Dzięki projektowi Google można zaobserwować jak zmienia się okolica, infrastruktura i zagospodarowanie.

Jakieś ciekawostki na wirtualnym spacerze?

Wirtualne mapy Google, to bardzo przydatne narzędzie zarówno do planowania podróży jak i zabawy. Zapraszamy zatem do korzystania ze Street View na terenie powiatu, a także poza jego granicami. Zachęcamy do dzielenia się ciekawymi miejscami odnalezionymi podczas spaceru – może ktoś z Państwa przypadkiem trafił do Street View albo znalazł coś wartego uwagi? Życzymy miłego spaceru!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Related Posts